A tablettás sörélesztő használata, mint étrend kiegészítő, sokak számára ismert. Azonban bizonyos tudatos és természetes életmódot követők körében bevált szokás az étel sörélesztővel való ízesítése. Ez egy „hagyományos étrenden” élő ember számára akár furcsa jelenség is lehet!

Hiszen miért tenne az ember sörélesztőt a főzelékébe, vagy a köretére?  A választ a sörélesztő csodálatos tulajdonságai adják meg: Azon túl, hogy a sörélesztő tablettához képest a pehely vagy pro formátum finom is, a sörélesztő egy vitamin kincsesbánya. Található benne B-komplex, ami tartalmaz B1 vitamint (thiamin), B2 vitamint (riboflavin), B3 vitamint (niacin), B5 vitamint (pantoténsav), B6 vitamint (piridoxin), B9 vitamint (folsav), és H vagy B7 vitamint (biotin). Ezek segítenek a szénhidrátok, zsírok, fehérjék lebontásában. Jó hatással vannak az idegrendszerre, az emésztőrendszerre, valamint a bőr, a haj, a száj, és a máj egészségi állapotára. Ezek a vitaminok pont a szervezet számára megfelelő arányban találhatóak a sörélesztőben, így kedvező élettani hatásaik kiegészítik egymást. A sörélesztőben a létező 24 aminosavból 16-ot találhatunk. Jelentős a kálcium, króm, szelén, vas és foszfor tartalma. Találunk benne rezet, cinket és jódot is.

És van még tovább is…

Közel ötven százalékban tartalmaz természetes fehérjét, különleges tulajdonsága, hogy rendkívül gazdag nukleinsavakban (100 g fehérjére 2,5-3 g nukleinsav esik benne), ami elősegíti a fehérjék optimális felszívódását. Egy vegyes étrenden élő számára, a magasabb fehérjebevitel miatt, ez nem elhanyagolható tulajdonság.(Egy húst és tejtermékeket fogyasztó ember sokkal több fehérjét visz be szervezetébe, mint egy növényi étrenden élő, azonban ez a nagy mennyiségű fehérje rothadásnak indul a szervezetben.)

A sörélesztőt nem szabad összekevernünk a sütőiparban és az otthoni sütésnél alkalmazott élesztőkkel. Magának a sörélesztő pehelynek egyáltalán nincsen erjesztő képessége, ami természetesen ebben az esetben kifejezetten előnynek számít. A szárítása során inaktiválódik, ugyanakkor megtartja bámulatos vitamin, és ásványianyag készletét. A jobb fajta pelyheknél a gyártás során az élesztőre jellemző kesernyés íz is eltűnik, így a végtermék még akár ízesítheti is ételeinket és növeli azok élvezeti értékét.

A sörélesztőpelyhet egy egysejtű gombából, a Saccharomyces cerevisiae -ből készítik. Ezt a gomba fajt kifejezetten étrend kiegészítőkben való felhasználásra is szaporítják, gabonákon.

Pehely formájában a sörélesztő már nem tartalmaz élő gombákat, így candida-kúrán lévők is fogyaszthatják.

Cukorbetegeknek is különösen ajánlott a fogyasztása, mivel a sörélesztő magas króm tartalma segíti a vércukorszint szabályozását. A cukorbetegek hasnyálmirigye nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni, ami átalakítaná a vércukrot. Megfigyelések szerint a króm csökkentheti a vércukorszintet, ugyanakkor növeli a glükóz érzékenységet, így csökkentve a szükséges inzulin mennyiségét. A sörélesztő olyan energiaforrás, amely növeli állóképességünket, erősíti immunrendszerünket. Hatásos lehet székrekedés esetén is, mivel segíti az emésztést. Javítja a máj működését, így hozzájárul a méregtelenítéshez.

A vegetáriánusok mellett, akik esetleg nem jutnak hozzá egyes vitaminokhoz, amit a húsban találunk, minden egészségtudatos ember figyelmébe ajánljuk a sörélesztőt, hiszen igazi „szuperételről” van szó.

Felhasználása igen sokrétű. Szórhatjuk bármilyen főételre, keverhetjük levesbe, (szója)joghurtba, de készíthetünk belőle pástétomot, vagy saláta öntetet is. A főtt ételekben a pehely mintegy eltűnik, a sós ízhatást enyhén növeli.

Ajánljuk a Biorganik bio sörélesztő pelyhet, amelynek összetevői, a szárított sörélesztő és a teljes kiőrlésű liszt, ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származnak.

Megvásárolható a Biorganik webáruházában, a veganfoodmarket.hu oldalon.

 

Tápanyagtartalom (100g-ban):

  • Energiaérték: 1267KJ / 303kcal
  • Fehérje: 25g
  • Szénhidrát: 36g
  • Zsír: 4g
  • Vitamin: B1, B2, B5, B6

 

Forrás:

www.vital.hu

www.biorganik.hu